Ermenistan Parlamentosunda Ermenistan- Kıbrıs Dostluk Grubu Başkanı Hayk Konjoryan’ın daveti üzerine bu ülkede bulunan Temsilciler Meclisinden bir heyete katılan milletvekililer Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği desteğini “endişe verici” olarak nitelediler. 

Temsilciler Meclisi Dışişleri ve Avrupa İşleri Komitesi ve Kıbrıs- Ermenistan Parlamentolar arası İş Birliği Komitesi Başkanı Milletvekili Charis Georgiades Başkanlığındaki heyette, Marios Mavrides, Yiorgos Loukaides, Marina Nikolaou, Chrisis Pantelides,  Marios Garoyan ve Temsilciler Meclisindeki Ermeni Cemaati Temsilcisi Vartkes Mahdessian yer alıyorlar.

Heyet pazartesi günü Ermenistan Parlamento Başkanı Alen Simonyan ardından Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile görüştü.

Yapılan görüşmeler sırasında Kıbrıs ve Ermenistan arasındaki mükemmel ilişkiler ve iki halk arasındaki tarihi bağlar teyit edildi ve Türkiye’nin Azerbaycan’ın saldırganlığına verdiği desteğin endişe verici olduğuna işaret edildi.

Görüşmelerde Kıbrıs ile Ermenistan’ın ortak zorluklarla karşı karşıya bulunan ülkeler olduklarına ve tüm seviyelerde ikili iş birliğinin geliştirilmesinin önemine işaret edildi.

Kıbrıs heyeti ayrıca Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan ve Cumhurbaşkanı Vahagn Khachaturyan ile de ayrı ayrı görüştü.

KHA/JV/MHY/2023

Kıbrıs Haber Ajansı